Wycieczka po atrakcjach turystycznych Inowrocławia

W dniu 06.12.2016 uczniowie kl. I technikum hotelarskiego, uczestniczyli wraz z opiekunem p. Elżbietą Gabryszak i przewodnikiem turystycznym panem Wojciechem Szełęgą w wycieczce turystycznej po Inowrocławiu. Na początku wycieczki pan przewodnik obdarował nas upominkami, jak twierdził, od Św. Mikołaja. Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy na skwer Obrońców Inowrocławia, gdzie usłyszeliśmy m.in. historię Szkoły Wydziałowej, zlokalizowanej tam przed II wojną światową, obecnie w tym miejscu znajduje się tablica pamiątkowa.

Kolejnym punktem programu był skwer Jana Pawła II z tablicą upamiętniającą papieża Św. Jana Pawła II, któremu został nadany tytuł Honorowego Mieszkańca Inowrocławia oraz z pomnikiem Jana Kasprowicza. Zatrzymując się na „Królówce”, pan przewodnik przypomniał nam zasługi Królowej Jadwigi dla państwa polskiego, historię zamku inowrocławskiego oraz bardziej współczesną historię – hotelu „Bast” powstałego w 1901 roku.
Kolejnymi atrakcjami obranego przez nas szlaku były: kościół p.w. Zwiastowania NMP, pomnik Św. Wojciecha i Bazylika Mniejsza. Kierując się do Instytutu Prymasa Józefa Glempa i Muzeum Solnictwa, przy ruinach miejskiego muru obronnego, usłyszeliśmy jakie funkcje pełniła ta fortyfikacja na przestrzeni wieków i jak ona wpłynęła na historię miasta.
Na zakończenie wycieczki przeszliśmy do kościoła p.w. Św. Mikołaja, zatrzymując się po drodze przy makiecie klasztoru Franciszkanów i na Rynku Miejskim.
Jako przyszli hotelarze, poznaliśmy bliżej walory turystyczne naszego miasta. Była to dla nas ciekawa lekcja zarówno historii, jak i mistrzostwa zawodowego przewodnika turystycznego, pan Szałęga doskonale przechodził – w zależności od przekazywanych treści – od dostojnego, pełnego powagi nastroju do dowcipnych anegdot. Na pewno z tego spotkania będziemy czerpać inspiracje do naszej przyszłej pracy.
Składamy serdeczne podziękowania panu Wojciechowi Szałędze, a Starostwu Powiatowemu w Inowrocławiu i Klubowi HDK „Fara”, za przekazanie folderów turystycznych i gadżetów reklamowych.
E.G.